Via ferraty (z włoskiego „żelazne drogi”), potocznie ferraty, to szlaki górskie o charakterze wspinaczkowym, wyposażone w stalowe liny, drabinki, klamry, mosty linowe i inne ułatwienia, które służą do autoasekuracji.
Aby bezpiecznie pokonywać ferraty, potrzebny jest sprzęt ferratowy (kask wspinaczkowy, lonża ferratowa z absorberem, uprząż wspinaczkowa lub ferratowa) oraz wiedza i umiejętności, jak ten sprzęt używać.
Via ferraty mają różną trudność, najczęściej wycenianą w austriackiej skali Kurta Shall’a, od A do E (gdzie A – to ferrata najłatwiejsza, a E – ferrata ekstremalnie trudna).
Mekką via ferrrat są włoskie Dolomity, gdzie, w trakcie I Wojny Światowej, budowano je na potrzeby wojska, aby ułatwić przemieszczanie się po górach, w celach taktycznych.
Dużo ferrat znajdziemy w Austrii, Szwajcarii, Francji, Niemczech i Słowenii.
Najbliżej Polski, sporo ferrat, poprowadzono na Słowacji: HZS – Martynskie Hole i Hoblik w Małej Fatrze, HZS Kysel w Słowackim Raju, Dwie Wieże w Wielkiej Fatrze, Skalka pri Kremnici – ferrata Komin i Ferratovy Svet, „Stary Lom” w Tatrzańskiej Kotlinie oraz via ferrata na Czerwoną Ławkę, w Tatrach Słowackich.
Kilka ferrat znajdziemy też w Czechach, Chorwacji, Hiszpanii, Norwegii, ale również poza Europą, w tym na Borneo, gdzie poprowadzona jest najwyżej położona ferrata na świecie – Mont Kinabalu, na wysokości 3776 m n.p.m.
W Polsce dostępny jest jeden szlak, o charakterze ferratowym, w Kruczych Skałach i jest on płatny.
Ferraty to aktywność dla każdego, kto kocha góry i chciałby spróbować czegoś więcej, niż górski szlak turystyczny, ale nie posiada wiedzy, ani umiejętności posługiwania się sprzętem wspinaczkowym.
Ferraty są świetną przygodą, dostarczają mnóstwo wrażeń i adrenaliny, ale trzeba pamiętać, że mogą być równie niebezpieczne, jak wspinaczka wysokogórska.
Zapraszamy na szkolenia ferratowe i przejścia najpiękniejszych, najciekawszych i najtrudniejszych ferrat w Dolomitach, Alpach Austriackich, w rejonie Jeziora Garda oraz po sąsiedzku, na Słowacji.