+48 601 534 366 info@adrenaliner.com

Skitury i Skialpinizm zimą

SKITURY – CZY TRZEBA UMIEĆ JEŹDZIĆ NA NARTACH


Skitouring, skituring, narciarstwo skiturowe – aktywność, łącząca w sobie cechy narciarstwa i zimowej turystyki górskiej; podchodzenie na nartach pod górę, a następnie zjazd, jak na nartach zjazdowych. 

Trzeba zatem umieć jeździć na nartach. To podstawowy warunek, aby zacząć przygodę ze skiturami.

W skitouringu nie korzystamy z wyciągów narciarskich, a zjazd najczęściej odbywa się poza wyznaczonymi trasami. Dlatego też, umiejętności narciarskie, powinny być na tyle dobre, aby zjazd poza trasą był kontrolowany, bezpieczny i sprawiał nam frajdę, a nie był walką o przeżycie i jedynie koniecznością, aby znaleźć się z powrotem na dole. 

Jeśli nastawiamy się tylko na zjazdy po przygotowanych trasach narciarskich, możemy wybierać trasy, adekwatnie do swoich umiejętności. 

Jednak kwintesencją skitouringu jest obcowanie z naturą, z dala od infrastruktury wyciągowej, dlatego, dobre umiejętności jazdy na nartach, pozwalają cieszyć się w pełni tym sportem. 



SPRZĘT SKITUROWY 


Sprzęt skiturowy różni się znacznie od sprzętu do narciarstwa zjazdowego. 

Po pierwsze, wiązania skiturowe (pionowe / kłowe lub szynowe), umożliwiające swobodne podejście pod górę, dzięki uwolnionej piętce. Przy zjeździe, wiązania skiturowe działają jak wiązania alpejskie. 

Po drugie, foki, czyli pasy materiału antypoślizgowego, mocowane na śligach nart, tylko na czas podejścia. Foki wzięły swoją nazwę od foczej skóry, z której były wytwarzane na początku istnienia narciarstwa. Obecne są one produkowane z materiału i w zależności od składu, mówimy o fokach moherowych, syntetycznych lub mieszanych / hybrydowych (moherowo – syntetycznych).

W końcu, narty skiturowe (skitury), które, już na pierwszy rzut oka, różnią się wyglądem od nart zjazdowych. Narty skiturowe są mniej taliowane, znaczenie lżejsze i szersze, niż zjazdówki. Dodatkowo, zwykle posiadają rocker w części dziobowej  (charakterystyczne podgięcie do góry), który pozwala nartom utrzymywać się na powierzchni głębokiego śniegu (puchu). Camber (naturalny łuk narty) może być klasyczny, jak w narcie zjazdowej, aczkolwiek dużo mniejszy (część narty, która nie ma kontaktu ze śniegiem jest znacznie krótsza, niż w narcie zjazdowej), zerowy lub odwrócony (kształt banana; zwykle narta freeride). 

Kije skiturowe mają zawsze regulowaną długość, są składane (2- lub 3-częściowe) i nie różnią się konstrukcją od kijów trekkingowych. 



SKIALPNIZM – ZAAWANSOWANA FORMA SKITOURINGU 


Odmianą narciarstwa skiturowego jest skialpinizm – narciarstwo wysokogórskie,  często nazywane ekstremalnym, będące połączeniem narciarstwa zjazdowego i alpinizmu. Skialpinizm jest bardziej zaawansowaną technicznie formą skitouringu, która wymaga często użycia zimowego sprzętu wysokogórskiego, jak raki, czekan, a czasem sprzętu i technik wspinaczkowych (uprząż, lina, asekuracja). Podejście wiąże się z koniecznością zdjęcia nart, ze względu na zbyt duże nachylenie terenu, a zjazd odbywa się stromymi żlebami, kuluarami, rysami. 

Czasami w literaturze spotkamy się z określeniem Skimo, od angielskich słów ski i mountaineering, czyli połączenie narciarstwa i wspinaczki wysokogórskiej. 



SKITURY – JAK I Z KIM ZACZĄĆ


Jak w każdym sporcie, również przygodę ze skiturami dobrze jest zacząć pod okiem doświadczonego instruktora, który nauczy Cię czegoś więcej, niż tylko zakładania fok i obsługi wiązań skiturowych. To akurat jesteś w stanie ogarnąć samemu. 

Na szkoleniu czy kursie skiturowym dowiesz się:

– jaki sprzęt skiturowy wybrać dla siebie,
– jak obsługiwać wiązania skiturowe, zarówno pinowe, jak i szynowe,
– jak zakładać, zdejmować, przechowywać, konserwować foki i jakie foki wybrać (moherowe, syntetyczne czy hybrydowe, klejowe czy bezklejowe),
– poznasz techniki podchodzenia na skiturach („zakosy”, trawersowanie, podchodzenie w stromym terenie),
– przejdziesz podstawowe szkolenie lawinowe, dowiesz się gdzie sprawdzać i jak czytać komunikat lawinowy, poznasz sprzęt lawinowy, zrobisz trening ze sprzętem lawinowym,
– dowiesz się, jak zaplanować wycieczkę skiturową i wybrać bezpieczną drogę podejścia i bezpieczną linię zjazdu,
– dowiesz się, jak się ubrać na skitury i co spakować do plecaka skiturowego, freerajdowego, lawinowego,
– będziesz doskonalił technikę jazdy poza trasą, w różnych warunkach śniegowych i w zróżnicowanym terenie, 
– dowiesz się, co to są metody oceny zagrożenia lawinowego, a na kursie zaawansowanym poznasz te metody. 

Zapraszamy na jednodniowe szkolenia skiturowe i weekendowe kursy skiturowe, szkoleniowe wycieczki w Beskidach, Tatrach Polskich i Tatrach Słowackich. 

Kursy i szkolenia skiturowe prowadzimy od początku działalności Adrenaliner.com, czyli od 2014 roku. Nasi instruktorzy posiadają licencję na prowadzenie szkoleń skiturowych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. 

Do zobaczenia poza trasą.